Da Morten Kirckhoff var 46 år gammel, var han udsat for en alvorlig diskusprolaps.
Reelt var der tale om, at hans ryg kollapsede efter flere års tiltagende smerter. Det betød blandt andet, at han mistede følelsen i sine ben og fik besked om, at han risikerede at forblive invalid resten af livet.
Efter en større operation var han sengeliggende i tre måneder, hvorefter han stod op fra sengen og forandrede sit liv fundamentalt.
Det skete, da han kvittede sit job som kreativ direktør i et reklamebureau og sprang ud som fuldtids eventyrer, hvilket siden har gjort ham til tv-vært, foredragsholder, forfatter og fotograf.
”Når folk oplever traumer, depression, stress eller sygdom og død blandt sine nærmeste, rammer det typisk som et godstog om natten. Det hele kan være ekstremt hårdt. Men hændelserne rummer også nogle enorme muligheder til at aktivere et mod, der gør personen i stand til at træffe beslutninger, som kan være livsforandrende” siger Morten Kirckhoff.
En virksomhed styret af frygt bliver hurtigt lammet, mens en virksomhed præget af mod og modige medarbejdere har evnen til at handle.
Han ved noget mere om emnet de fleste. Ikke kun på grund af sine egne oplevelser, men fordi han har skrevet en bog om mod. Den bærer titlen ”Hvad er det bedste, der kan ske?” og bygger på samtaler med blandt andet en hjerneforsker, en præst og en professor i psykologi.
Bogen konkluderer blandt andet, at evnen til at træffe modige beslutninger kan aktiveres eller påvirkes af traumatiske hændelser. Men også at den kan tillæres, formes og trænes uden nogen form for traumer involveret.
”Jeg har aldrig set mig selv som et specielt modigt menneske, men jeg har på et tidligt tidspunkt fået foræret nogle gode forudsætninger for at opbygge et mod og træffe nogle modige beslutninger senere i livet. Det er ikke noget, jeg har vidst altid, men jeg ser det nu,” siger Morten Kirckhoff og peger på, at hans forældre fra en tidlig alder gav ham lov til at opleve og rejse på egen hånd.
Det begyndte, da han var 14 år gammel og tilbragte en hel sommer på udveksling hos en jødisk familie i Israel. Modet blev styrket yderligere, da han som 16-årig tilbragte en måned i Sydamerika – uden penge på lommen, uden at kunne tale spansk og efter eget udsagn ”uden nogen evner af nævneværdig karakter”.
”Havde mine forældre haft internet og dermed kunnet søge lidt på, hvad der foregik i Israel dengang, havde jeg sikkert ikke fået lov at tage af sted. Men jeg kom ud af oplevelsen med en hel masse stamina og resiliens. Hvor langt får børn lov til at gå hjemmefra i dag? Ikke særligt langt. De bliver overvåget, får at vide at verden er farlig og ender med at gå ind på deres værelser og kigge på deres iPhone,” siger han.
”Man behøver ikke at lade sine børn tage til Mellemøsten som 14-årige, men jeg tror på, at muligheden for at tumle egenhændigt i en ung alder kan vise sig meget værdifuld senere i livet. At få mulighed for at sætte sig nogle mål og fuldføre dem. Det kan være at tage ud at fiske eller at tage i skoven og bygge en hule. Små situationer hvor man lærer at deale med hverdagsmodstand og stille og roligt udvider sit territorium,” tilføjer Morten Kirckhoff.
Han slår desuden et slag for, at virksomheder bør fremelske mod i sine medarbejdere, ligesom han peger på, at vi alle sammen har en uheldig tendens til at lade os styre af frygt.
”Undervejs i min research med bogen blev det tydeligt for mig, at mange taler om mod og har det stående som en værdi på deres hjemmeside, men som regel er der ingen, der ved, hvad det er, hvor det kommer fra, eller hvordan du kan træne det, ligesom det meget sjældent bliver diskuteret eller belønnet. Desværre er mange chefer ikke modige mennesker, og det afspejler sig i virksomhederne. En virksomhed styret af frygt bliver hurtigt lammet, mens en virksomhed præget af mod og modige medarbejdere har evnen til at handle,” siger Morten Kirckhoff.
”Mod kommer også fra sårbarhed og fra muligheden for at få lov til at være sårbar. Desværre bruger vi enormt meget af voksenlivet på at pakke os selv inde under jernskjorten og gemme os bag floskler. Bliver vi for eksempel fyret, ser vi det som skamfuldt og skriver på LinkedIn, at vi er jobsøgende, fordi vi efter gensidig aftale er gået hver til sig, og at rejsen har været fantastisk. Vi burde i stedet skrive ’Jeg har fået et los i røven og er fucking ked af det, men nu skal jeg videre’. Det ville jo være det modigste opslag nogensinde,” siger han.
Når du tilmelder dig Makios nyhedsbrev via e-mail får du viden, konkrete råd og inspiration om HR, karriere, ledelse, et bæredygtigt arbejdsliv samt invitationer til events. Du vil også modtage information om vores ydelser, og du kan til enhver tid framelde dig igen. Læs, hvordan vi behandler dine oplysninger her.
Hvis du er i tvivl om noget, så tøv ikke med at ringe til os på 8874 4912