Han har set sine døtre græde, når endnu en jobsamtale resulterede i endnu et afslag. Han har været nødt til at sælge ud af sine personlige ejendele for at få råd til huslejen. Og så har han måttet sande, at mennesker, som han forventede ville hjælpe ham, vendte ham ryggen, da han mistede sin titel og status.
Alt sammen var direkte resultater af Lars Matjekas fyring fra stillingen som adm. direktør i Aller Media. Den fandt sted i 2020, og først fem år senere fik han igen et fast job, hvilket gjorde den mellemliggende periode til en lang og udmarvende prøvelse for hele familien. Blandt andet fordi både headhuntere og virksomheder tvivlede på, at Lars Matjeka var oprigtig interesseret i et job på et lavere niveau.
”Både min kone og vores to døtre blev følelsesmæssigt og økonomisk påvirket af min fyring. Det ændrede hele deres liv til det værre. Alligevel var der på intet tidspunkt nogen, der spurgte dem, hvordan de havde det. Al opmærksomheden var rettet imod mig. Der eksisterer en fuldstændig blind vinkel i forhold til at vise omsorg for de mennesker, som helt åbenlyst også bliver ramt af et nært familiemedlems fyring,” siger han.
Mange sagde ingenting – eller affærdigede problemet
Selv oplevede han en lang række velmenende reaktioner, som dog meget ofte landede negativt – enten fordi de var overflødige, eller fordi de var direkte sårende.
Jeg kan konstatere, at mange mennesker har haft et forhold til min titel og ikke til mig som menneske.
”I sådan en situation hører man mange ting, som man ikke har brug for at høre. For eksempel ’Så har du jo tid til at male huset og hygge med familien’. ’I skal nok klare jer – det har I jo altid gjort’. Eller ’der er altid brug for dygtige mennesker’ – hvilket jeg åbenbart ikke var, for jeg kunne jo ikke få et ny job. Det hele er udtryk for en misforstået omsorg og efterlader en oplevelse af, problemet slet ikke bliver taget alvorligt,” siger Lars Matjeka.
”Mange sagde slet ingenting. Det var faktisk noget af det værste. Jeg tror, det handler om, at vi som mennesker har svært ved at rumme hinandens smerte. Vi ved simpelthen ikke, hvad vi skal stille op med den. Andre ændrede adfærd og tog afstand fra os. Jeg kan i hvert fald konstatere, at mange mennesker har haft et forhold til min titel og ikke til mig som menneske. Der er selvfølgelig en fordel på den måde at finde ud af, hvem ens rigtige venner er, men det er alligevel en hård proces at skulle igennem på et tidspunkt, hvor man i forvejen ligger ned,” tilføjer han.
Kæmpe berøringsangst og tabu
Lars Matjeka har valgt at tale åbent om sin fyring og har sågar skrevet bogen ”Fodfæste” om oplevelsen. Af bogen fremgår det blandt andet, at fyringen kørte familien ud på et økonomisk sidespor i en grad, så de var nødt til at sælge både hus, bil og personlige ejendele.
Lars Matjeka bemærker, at han når han som tidligere topleder kunne blive ramt af en fyring med en sådan kraft, er der alle muligheder for, at det samme kan ske for andre. Han mener, at der er tale om et stort og tabubelagt problem i samfundet.
”Jeg har oplevet en kæmpe berøringsangst og et enormt tabu omkring fyringer. Enten tør folk ikke at spørge ind til det, fordi de er bange for svaret, eller også tror de, at de skal fikse problemerne. Det har man som ledig ingen forventning om. Man skal egentlig bare lytte og rumme den historie, der kommer. Men når der er gået måneder eller år, når man har haft 200 kaffemøder og ens økonomi hænger i laser, er det også rart, hvis mennesker omkring en inviterer på en bid mad eller en øl, tager regningen og forsøger at aktivere sit netværk,” understreger Lars Matjeka.
Foto: Huset Mydtskov
Når du tilmelder dig Makios nyhedsbrev via e-mail får du viden, konkrete råd og inspiration om HR, karriere, ledelse, et bæredygtigt arbejdsliv samt invitationer til events. Du vil også modtage information om vores ydelser, og du kan til enhver tid framelde dig igen. Læs, hvordan vi behandler dine oplysninger her.
Hvis du er i tvivl om noget, så tøv ikke med at ringe til os på 8874 4912